Ballina Lajme nga Shqipëria Protesta e opozitës, Ambasada britanike: Protesta paqësore, prioritet

Protesta e opozitës, Ambasada britanike: Protesta paqësore, prioritet

8
0

Teksa para godinës së Parlamentit janë para disa akte dhuna nga disa prej protestuesve, ka ardhur edhe reagimi i ambasadës britanike, të cilët apelojnë për protestë paqësore.

Gjithashtu në reagimin e saj, ambasada britanike thekson se “Organizatorët e protestës kanë përgjegjësinë për të mbajtur demonstrata të qeta dhe të ligjshme dhe policia ka përgjegjësinë për t’u përgjigjur në mënyrë proporcionale në ruajtje të rendin publik”.

Reagimi i plotë i ambasadës Britanike 
Mbretëria e Bashkuar mbështet të drejtën për të protestuar në mënyrë paqësore.
Nuk ka vend për dhunë apo pajisje shpërthyese në një protestë paqësore.
Organizatorët e protestës kanë përgjegjësinë për të mbajtur demonstrata të qeta dhe të ligjshme dhe policia ka përgjegjësinë për t’u përgjigjur në mënyrë proporcionale në ruajtje të rendin publik. Për të mirën e përbashkët, një protestë paqësore duhet të jetë prioritet.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu