Ballina Lajme nga Kosova (Video)-Shqiptari thëret Ezanin në katedralen më të njohur të Parisit – Cathédrale...

(Video)-Shqiptari thëret Ezanin në katedralen më të njohur të Parisit – Cathédrale de Saint-Louis-des-Invalides

Ezani në katedralen më të njohur të Parisit “Saint-Louis-des-Invalides”.

20
0
Ezani në katedralen më të njohur të Parisit “Saint-Louis-des-Invalides”.
 
Filharmonia e Kosovës ka mbajtur dje në mbrëmje në kryeqytetin francez koncertin, “Koncerti për Paqe”, për të shënuar 20 vjetorin e çlirimit të Kosovës dhe hyrjes së forcave të NATO-s në Kosovës.

Nën dirigjimin e drejtorit të Fihlarmonisë së Kosovës, Baki Jashari, solistët e korit dhe orkestrës së Fiharmonisë kanë interpretuar vepra të ndryshme, ndër to edhe veprën vokalo instrumentale “Njeri me armë” të kompozitorit britanik Karl Xhenkins, shkruar në viti 1999 dhe që u kushtohet viktimave të luftës së fundit në Kosovës.

Tenori shqiptare nga Kosova Liridon Sadriu ka thirur Ezanin ne Katedralen e Parisit.

Solistët e korit dhe orkestrës së Fiharmonisë kanë qenë:

Solistes vocaux :
ADELINA PALOJA, soprano
LIRIDON SADRIU, ténor
SAFET BERISHA, baryton

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu